Независимо дали го осъзнаваме или не, често хранителните ни навици са доста неестествени. Започваме да се храним още от момента, в който сме се събудили и отново-ядем непосредствено преди да заспим. Но ако сме способни да разбием този вреден модел, установявайки режим с периодично гладуване, наистина можем да постигнем огромни промени, както във външния си вид, така и в общото си здравословно състояние. Според учените от института за биологични науки Салк (САЩ), чрез режимът на хранене с периодично гладуване изгаряме излишните мазнини, изграждайки повече мускулна маса в тялото. За да докажат тезата си, американските учени провели серия от опити с мишки.

  В рамките на експериментите гризачите приемали нормална храна, с която биха могли да доживеят напълно здрави до зряла възраст (N), храна състояща се от 60% мазнини (F) или храна, състояща се от 30% мазнини и 25% захари (FS). В случай, че на мишки бъде дадена богата на мазнини и захари храна, те обикновено започват да консумират още повече от нея, като естествено по този начин трупат излишно тегло и влошават здравословното си състояние.

  За период от няколко месеца на мишките било позволено да се хранят когато и по колкото желаят (A), в друг случай достъпът им до храна бил ограничен в рамките на 8-9 часа в денонощието. Интересно, във втория случай мишките успели да изконсумират почти толкова храна, колкото в периода без ограничения.

Таблиците по-долу описват телесния състав на мишките от различните групи, доказвайки че независимо от вида храна (здравословна  или нездравословна) режимът с периодично гладуване води до загуба на телесно тегло.

FAA = Шест месеца неограничен достъп до високомазнинна храна

FTT = Шест месеца хранене с високомазнинна храна в рамките на 8-9  часа в денонощието

FTA = Три месеца хранене с високомазнинна храна в рамките на 8-9  часа в денонощието,последвано от три месеца хранене с неограничен достъп до високомазнинна храна

FAT = три месеца хранене с неограничен достъп до високомазнинна храна, последвано от три месеца хранене с високомазнинна храна в рамките на 8-9  часа в денонощието

NAA = Шест месеца неограничен достъп  до здравословна храна

NTT = Шест месеца хранене със здравословна храна в рамките на 8-9  часа в денонощието

NTA = Три месеца хранене със здравословна храна в рамките на 8-9  часа в денонощието, последвано от три месеца неограничен достъп  до нормална/здравословна храна

NAT = Три месеца неограничен достъп  до здравословна храна, последвано от три месеца хранене с нормална/здравословна храна в рамките на 8-9  часа в денонощието

 

timerestrictedfeedingmakesyoufit2

При мишките, които приемали здравословна храна,  периодичното гладуване имало позитивен ефект върху изграждането на чиста мускулна маса.

timerestrictedfeedingmakesyoufit3

  В друг експеримент, опитните мишки били разделени на групи с различен хранителен режим за период от 12 седмици. След този период всяка от групите била подложена на физически тест с бягане до изтощение. Ето какви били режимите им на хранене и съответните резултати от теста.

NA = Неограничен достъп до здравословна храна

FA = Неограничен достъп до високомазнинна храна

9hFT = Хранене с високомазнинна храна в рамките на 9 часа в денонощието

12hFT = Хранене с високомазнинна храна в рамките на 12 часа в денонощието

5T2A = Хранене с високомазнинна храна в рамките на 9 часа в денонощието, в 5 дни от седмицата и неограничен достъп до високомазнинна храна в два дни от седмцата.

FSA = Неограничен достъп до високомазнинна (40%) и високозахърна (25%) храна

FST = Хранене с високомазнинна (40%) и високозахърна (25%) храна в рамките на 9 часа в денонощието

timerestrictedfeedingmakesyoufit4

  Резултатите сочат, че гладуването 15-16 часа в денонощието, освен всичко друго, подобрява и физическата издържливост. Гладуването  12 часа в денонощието показва минимален ефект. Особено интересен е фактът, че мишките, които приемали храна в рамките на определен период от денонощието, станали физически по-издържливи от тези,които имали неограничен достъп до здравословна храна.

  Режимът с гладуване за определени часове в денонощието подобрил инсулиновата чувствителност на животните, редуцирал синтеза на протеините-причинители на възпаления като TNF-алфа и интерлефкин 1-бета и подпомогнал действието на ензимите, вземащи участие в изгарянето на мазнини.

   Американските изследователи направили следните заключения : “ Резултатите от проведените експерименти осветяват огромния потенциал на режимът с периодично гладуване върху противодействието на метаболитните проблеми и затлъстяването. Бъдещите проучвания трябва да изследват и ролята на познатите регулатори на метаболизма и циркадния ритъм във възстановяването на енергията в организма по време на режим с периодично гладуване.“

Източник: Cell Metab.

[av_notification title=’*ПРОМО’ color=’custom’ border=“ custom_bg=’#7999d8′ custom_font=’#ffffff’ size=’normal’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’]

[yikes-mailchimp form=“1″ description=“1″]

[/av_notification]

ar
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.