Представете си,че сте от хората, които не прекарват много време в сън – обикновено спите по 5-7 часа на денонощие. Решени сте да промените това като се въздържате от консумацията на кофеин в следобедните часове, стараете се да не прекарвате часовете преди лягане пред компютър или телевизор и т.н. По този начин, не само, че ще удължите и подобрите съня си, но ще започнете да се храните по-здравословно, без дори да го осъзнавате.

Британски изследователи в областта на здравословното хранене от King’s College London провели експеримент с участието на 42 доброволци, прекарващи по 5-7 часа от денонощието в сън. Те били разделени в две групи. Първата група била контролна [Control]. Доброволците от втората група [Sleep extension] получили съвети как да подобрят съня си. Всички участници водили подробен дневник, в който записвали всичко – и храната и течностите, които консумират.

За 3 седмици хората от втората група удължили съня си с 47 минути на нощ. Забележителен тук е начинът, по който повечето часове сън рефлектирали върху храненето на участниците. Те намалили драстично приемът на калории от въглехидрати, захари и мазнини, без да полагат особени усилия за това.

Учени от Чикаго също разглеждат темата за ефекта  от недостатъчния сън върху режимът ни на хранене. В тяхното проучване взели участие 10 човека с наднормено тегло. В продължение на четири седмици доброволците спазвали диета за отслабване, осигуряваща им 90% от калориите, които изгарят еждневно. Две седмици участниците спяли по 8 часа и половина, две седмици – по  5 часа и половина.

Резултатът в редуцирането на телесното тегло и в двата случая бил един и същ, но в седмиците с по-малко сън хората загубили с 55% по-малко мазнини и с 60% повече чиста мускулна маса.

Темата за негативните ефекти от недостатъчния сън със сигурност не е нова за никой от нас. С тази статия само ви напомняме, че ако наистина желаете да сте в добра форма, най-добре е да си подсигурите 7-9 часа сън през нощта.

Комбинацията недоспиване+диета за отслабване напомпва нивата на хормона на апетита грелин, подтискайки нивата на норепинефрин в кръвта. Ако всичко това се комбинира и с тренировки, резултата, който може да очаквате е тотално изтощение на организма. Ето как именно добрата почивка се оказва в центъра на всички останали действия, които трябва да предприемем, за да подобрим значително качеството си на живот.

Източници:

Am J Clin Nutr 2018

Ann Intern Med. 2010

ar
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.