Задавали ли сте си въпроса кое е най-доброто време за тренировка? Редица научни изследвания доказват, че независимо от вида на тренировката, тялото ни се намира в най-добра кондиция в следобедните часове.

Тренировка за издържливост

Много хора смятат, че тренировката за издържливост или т.нар. кардио тренировка трябва да се провежда сутрин, на гладно. Проучване на John Moores University в Ливърпул успя да ни убеди в противното.

В експеримента на английските изследователи взели участие 8 колоездача, трениращи повече от три пъти седмично. Колоездачите били тествани с  16 км скоростно каране в 07:30 сутринта и в 18:30 следобяд.

Както можете да видите и в таблицата по-долу, резултатът от карането в 18:30 бил с 56 секунди по-добър.

Температурата на тялото в сутрешните часове е по-ниска, за това колоездачите направили втори опит, включващ 25 минути загрявка на 60% от максималната им кислородна консумация (VO2max). Температурата на тялото им се повишила, но това не повлияло на крайния резултат.

Силова тренировка

Проучвания на финландски изследователи от университета в Юваскюля потвърждават, че часовете след 17:00 са най-доброто време, както за силова тренирвка, така и за тренировка включваща тежести и кардио.

По това време на деня връзката между анаболния хормон тестостерон и катаболния хормон кортизол е в състояние, носещо най-големи ползи за тялото – изграждане на сила, повече мускулен растеж и по-бързо възстановяване.

Интересен е фактът, че експериментите със силови тренировки показват съществени разлики в резултатите след минимум 12 седмици. Така, че следването на тренировъчна програма в часовия интервал 17:00 – 20:00h. има реално значение за трениращите в дългосрочен план.

Неизбежно, часът в който тренираме е съобразен с останалата част от ангажиментите ни в ежедневието. Ако обаче притежавате свободата да избирате и се питате в коя част от деня, усилията ви ще доведат до максимални ползи – съобразете се с препоръките на спортните учени и споделете с нас вашите наблюдения по темата.

Източници:

J Sports Sci. 2005

J Strength Cond Res. 2009 

Appl Physiol Nutr Metab. 2016

ar
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.