0-Artikel
(+359) 877750542 info@xenobg.com

Младежите на 18 – 19-годишна възраст изграждат мускулна сила в залата малко по-бързо, отколкото по-възрастните мъже и жени. Разликата е статистически значима, но все пак е толкова малка, че едва ли се забелязва. Изследователи от Университета на Централна Флорида стигнали до това заключение, което публикували в списанието Strength & Conditioning Research.

Тяхното проучване е най-голямото, свързано с възрастта и ефективността на силовите тренировки, публикувано някога. Учените изследвали над 600 мъже и жени на възраст между 18 и 39 години. Според някои изследвания, хора , които не тренират, са най-силни на 40-годишна възраст. Те запазват тази сила между 40 и 50 г. и след това започват да я губят. Според други учени спадът в мускулната сила при нетренирани мускули започва след 30-годишнината на човек. Много малко изследвания са правени върху възрастта и силовите тренировки, въпреки че е известно, че хората над 60 години откликват по-слабо на силови тренировки, отколкото младите.

Изследователите са искали да разберат повече за това как възрастта влияе на ефективността на тренировките. Затова накарали участници в експеримента да тренират ръцете си в период от 12 седмици. Хората ходели във фитнес зала два пъти седмично, където правели упражнения за ръце: скототво  сгъване с щанга или дъмбел, трицепсово разгъване с дъмбел над глава, концентрирано бицепсово сгъване, кик-бек за трицепс с дъмбел и бицепсово сгъване с щанга. Те правели по 3 серии от всяко упражнение, като почивали по 2 минути между сериите.

Тежестите постепенно се повишавали . От първата до четвъртата седмица се тренирало с тежести при максимум 12 повторения; от петата до осмата с тежестите можело да се правят по 8 повторения; а в последните 9-та– 12-та седмица тежестите били за максимум 6 повторения.
В началото на експеримента почти нямало разлика между рамерите на бицепсите на обектите, въпреки че бицепсите на по-възрастните били малко по-големи.

40as18-1

До края на 12-тата седмица бицепсите на всички изследвани хора станали по-големи и по-силни. Колкото по-млади били обектите , толкова по-голямо било увеличаването на силата [1RM].

40as18-2

За всички останали аспекти ефектът от силовите тренировки бил почти еднакъв при всички възрастови групи. За пример учените определят ефекта върху изомеричното максимално доброволно свиване, което е другата страна от мускулната сила. Те открили, че в това отношение при всички възрастови групи имало еднакъв напредък. И понеже той е малък, хората над 30 не трябва да спират с тренировките, подчертават учените в своето проучване. Размерът на този ефект е много малък в сравнение с трайната способност на скелетната мускулатура да се адаптира към устойчивост, пишат те. Размерът и мускулната сила в резултат на силови тренировки не се влияе от възрастта, независимо за кой момент от четвъртото десетилетие на човешкия живот става дума.

 

Източник:  J Strength Cond Res. 2009

de_DE
Усети, мисли, действай
Datenschutz-Übersicht

Diese Website verwendet Cookies, damit wir dir die bestmögliche Benutzererfahrung bieten können. Cookie-Informationen werden in deinem Browser gespeichert und führen Funktionen aus, wie das Wiedererkennen von dir, wenn du auf unsere Website zurückkehrst, und hilft unserem Team zu verstehen, welche Abschnitte der Website für dich am interessantesten und nützlichsten sind.