Не само протеинът храни мускулите и изгаря мазнините. Съставките Бетаин и Холин, които можем да си набавим чрез храната или с допълнителна суплементация, оказват супер позитивен ефект върху желаната от всички композиция на тялото – с повече чиста мускулна маса и по-малко телесни мазнини.

Холинът или Витамин B4 се открива в жълтъка на яйцата, месото, рибата, скаридите и прясното мляко. Той играе важна роля в транспортирането на мастни вещества и протеини в тялото, освен това преставлява един от градивните елемнти на клетъчните мембрани.

Бетаинът е метаболит на аминокиселината Глицин. Откриваме го в цвеклото, спанака и в много от зърнените храни. Бетаинът, познат още като Триметилглицин играе ролята на „донор на метил“ в организма и подпомага баланса на вода в клетките.

Редица експерименти* с животни и хора вече доказаха, че суплементацията с Витамин В4 и Триметилглицин (поотделно) подобрява композицията на тялото, затова днес ще обърнем внимание на едно мета изследване на канадски епидемиолози, което разкрива ефекта от редовната консумация на храни, богати на Холин и Бетаин.

Това изследване било проведено с подкрепата на Memorial University. В него са анализирани база данни от 3214 жители на Нюфаундленд. Освен подробности относно диетата, канадските учени разполагали с изследвания, с помощта на които определили процентното съотношение на мускули и мазнини в телата на участниците.

Резултатите показват, че хората, които приемат по-големи количества Бетаин и Холин с диетата си, имат по-малко телесни мазнини.

Участниците с повече чиста мускулна маса отново са тези, които приемат по-големи количества Бетаин и Холин с храната.

Мета анализът на канадските епидемиолози потвърждава и обобщава резултатите от всички досегашни изследвания върху оптимизиращия ефект, който Бетаинът (Триметилглицин) и Холинът (Витамин B4) могат да имат върху състава на човешкото тяло. Това показва още веднъж, че съобразяването с количествата протеини, въглехидрати и мазнини съвсем не е всичко, от  което имаме нужда в търсенето на максимални ползи от режимът на хранене.

* http://www.mdpi.com/2072-6643/10/2/131

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23967897

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22976217

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25031675

Източник:

http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0155403

 

es_ES
Усети, мисли, действай
Resumen de privacidad

Esta web utiliza cookies para que podamos ofrecerte la mejor experiencia de usuario posible. La información de las cookies se almacena en tu navegador y realiza funciones tales como reconocerte cuando vuelves a nuestra web o ayudar a nuestro equipo a comprender qué secciones de la web encuentras más interesantes y útiles.