0 Öge
(+359) 877750542 info@xenobg.com

Производителите на спортни хранителни добавки не използват аминокиселината глицин. За тях глицинът в най-добрия случай е скъп агент за попълване на продуктите, които произвеждат. Но този имидж не е заслужен. Според изследване над животни, което физиолози от университета в Мелбърн публикували в Clinical Nutrition, глицинът има антикатаболен ефект.
Фигурата по-долу обобщава какво знаем за начина, по който човешкото тяло метабилизира глицина. Функциите на глицина като суровина за жлъчни соли, пурини, глутатион и дори глюкоза могат да бъдат създадени и от други аминокиселини.

Антикатаболният  ефект на глицина

Малко известен факт е, че глицинът подтиска възпалителните процеси и предпазва мускулната тъкан от износване, когато кръвообращението спадне. Поради тези му действия австралийският изследовател Даниел Хам предположил, че глицинът може да помогне срещу кахексия – катаболитните процеси, които възникват в напреднали форми на рак.
Хам инжектирал мишки с агресивни туморни клетки, след това давал на животните ежедневни дози глицин, които също инжектирал. Глицинът лесно се абсорбира и при орален прием, така че няма проблем да се смесва с храната . Но Хам използвал инжекции, за да заобиколи проблема с намаляването на апетита като следствие от рака.
Дневната доза била 1 г глицин на килограм телесно тегло. Превърнато в дозировка за възрастни хора, това би било около 7 – 10 г глицин на ден.
След три седмици Хам установил, че приемането на глицин предпазило мускулите от разпадане и предотвратило намаляването на мускулната сила.

Антикатаболният  ефект на глицина

Добавянето на глицин инхибира активността на катаболните гени като атрогин-1 (Atrogin-1) в мускулите.
Хам повторил експеримента си с аминокиселините аланин и цитролин, но те не дали на мускулите никаква защита. Глицинът също инхибира растежа на туморите и нито една от другите аминокиселини нямала подобен ефект. Всъщност цитрулинът е ускорил растежа на тумора.

Антикатаболният  ефект на глицина

Независимо от конкретния механизъм, глицинът спомага потенциално за лечение на ракова кахексия – или самостоятелно, или в комбинация с други хранителни вещества, заключават изследователите. Според тях глицин ът осигурява защита срещу рак на основата на индуцирано намаляване на скелетния размер и функцията на мускулите, намалява окислителния и възпалителния процес и намалява експресията на гените, свързани с разграждането на мускулния белтък в раковата кахексия.“
Възможно е глицинът да има подобни ефекти и при атлетите. Например предтренировъчни продукти, съдържащи глицин и ВСАА могат да съдействат за прогреса на културистите.

Иточник:  Clin Nutr. 2014 Jun

tr_TR
Усети, мисли, действай
Gizliliğe genel bakış

Bu web sitesi, size mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmek için çerezleri kullanır. Çerez bilgileri tarayıcınızda saklanır ve web sitemize döndüğünüzde sizi tanımak ve ekibimizin web sitesinin hangi bölümlerini en ilginç ve yararlı bulduğunuzu anlamasına yardımcı olmak gibi işlevleri yerine getirir.