0 Öge
(+359) 877750542 info@xenobg.com

Тренирате здраво, почивате достатъчно, следвате здравословен режим на хранене и все пак не виждате резултата, който сте искали? Може би нямате правилната психологическа настройка за това. Научни изследвания доказаха, че ако се подценяваме в залата, постигаме по-трудно желаната форма. И не само – по този начин се намаляват здравословните ползи от тренировките като цяло.
Британо-американската психоложка Алия Кръм доказва това чрез експеримент проведен през 2007г. Резултатите от експеримента са публикувани в Psychological Science. Кръм доказва, че хора, които водят активен начин на живот без да го осъзнават, понижават кръвното си налягане и отслабват след като се информират достатъчно за ползите от движението.
Кръм и нейният супервайзър Елън Ленджър, работещи по това време за Университета Харвард, провели своето изследване с помощта на 84 чистачки, работещи в 7 хотела. Чистенето е физическа работа, така че чистачките се упражнявали достатъчно – те прекарвали в движение от 5 до 7 часа и половина в рамките на един работен ден. Въпреки това чистачките не осъзнавали, че водят активен и здравословен начин на живот.
Изследователите от Харвард информирали жените в 4 от 7-те хотела за здравословните ползи от физическата активност (Informed), докато жените в останалите 3 хотела останали неинформирани (Control). Кръм и Ленджър проследили физическото състояние на чистачките преди експеримента и четири седмици след това.

Знаеш ли колко болести са причинени от висок естроген?Прочети ТУК

След като научили за позитивите от физическата активност, жените променили отношението към работата си – започнали да гледат на нея като на физическо упражнение, а на себе си като на физически активни хора.
Табл.1


Това веднага оказало позитивен ефект върху здравословното им състояние. Жените отслабнали с един килограм, загубили 1% от телесните си мазнини, намалили обиколката на талиите си и смъкнали кръвното си налягане.
Табл.2


Друго изследване, проведено отново от Алия Кръм доказва,че психологическата нагласа по време на тренировка може да има и отрицателен ефект. Това се получава в случаите, в които се подценяваме, смятайки, че не полагаме достатъчно усилия в залата или, че нашите връстници са в по-добра форма от нас.
За това проучване към Станфордския Университет Алия Кръм си партнира с Октавия Зарт. Резултатите от него са публикувани в Health Psychology.

Изглаждане на бръчките без хирургическа намеса? Виж ТУК

Учените анализирали база данни от 61 141 американци в зряла възраст. Те изследвали връзката между смъртността сред участниците в изследването, с това колко тренирали те и с това колко смятали,че тренират в сравнение със своите връстници.
След този анализ установили, че съществува реална връзка между психологическата нагласа и здравословните ефекти от тренировките – хората, които смятали, че тренират по-малко били в много по-лошо здравословно състояние от всички останали. Тази връзка се запазила и след като изследователите от Станфорд изчислили колко реално тренирали участниците [Hazard Ratio 2]. Запазила се дори и след като били взети предвид всички здравословни фактори, които биха могли да повлияят на резултатите от изследването [Hazard Ratio 3].
Таблица


Резултатите в таблицата по-горе са от анализ на база данни с 8953 човека, участвали в проекта NHANES (National Health and Nutrition Examination Survey).
Самите учени споделят в своето заключение, че са очаквали да потвърдят тезата си, но не са очаквали толкова убедителен резултат.
Алия Кръм и Октавия Зарт смятат, че тяхното откритие би имало изключителна полза, както за учените, така и за мотиваторите в спорта. Много хора, търсещи постоянно развитие смятат, че с мисълта „не тренирам достатъчно“ мотивират себе си за по-голям успех в тренировките. Оказва се обаче, че в дългосрочен план мисли от този тип ни оказват изключителна вреда. За това най-добре е да полагаме ежедневно усилия, давайки всичко от себе си, но и с вярната психологическа настройка, която ще ни помогне да постигнем желания резултат.
Източник:
Psychol Sci. 2007 
Health Psychol. 2017

 

Знаеш ли кои са хормоните на младостта? Виж ТУК

tr_TR
Усети, мисли, действай
Gizliliğe genel bakış

Bu web sitesi, size mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunabilmek için çerezleri kullanır. Çerez bilgileri tarayıcınızda saklanır ve web sitemize döndüğünüzde sizi tanımak ve ekibimizin web sitesinin hangi bölümlerini en ilginç ve yararlı bulduğunuzu anlamasına yardımcı olmak gibi işlevleri yerine getirir.