0 项目
(+359) 877750542 info@xenobg.com

[activecampaign form=1]

Всички знаем, че атлетите, диетолозите и маниаците на тема здравословно хранене имат особено отношение към въглехидратите. Въглехидратните храни са перфектен източник на енергия, но глюкозата, в която се превръщат след консумация, предизвиква процеси в тялото, които е по-добре да бъдат контролирани. Въглехидратите потискат изгарянето на мазнините в организма и забързват процесите на стареене на клетките.

Съвременните изследвания по темата доказаха, че е възможно да избегнем негативните последствия от приемът на въглехидрати като консумираме такива, които са приготвени от предишния ден.

През 2014г. Денис Робъртсън и Крис Ван Тюлкен от Университета на Съри (Великобритания) провели експеримент с помощта на студенти-доброволци, които консумирали паста в три различни случая. В първия случай пастата била сервирана топла непосредствено след приготвянето й, във втория случай била сервирана студена, един ден след като била приготвена и в третия – приготвена от предишния ден и стоплена преди консумация.

Изследователите били удивени от резултата. Студената паста редуцирала значително приемът на глюкоза. Най-впечатляващ бил резултатът в третия случай – консумирането на повторно стоплена паста направило глюкозата в изследванията на доброволците с близо 50% по-малко в сравнение с тези след консумирането на прясно приготвена топла паста.

Това откритие е валидно както за пастата, така и за ориза, картофите и всички останали въглехидрати, които се нуждаят от термична обработка преди консумация. Експеримент на изследователи от Шри Ланка, проведен през 2015г. потвърждава резултатите от изследването на Робъртсън и Тюлкен – два пъти по-малко глюкоза в кръвта на доброволци, консумирали ориз 12 часа след  приготвянето му, в сравнение с резултатите след консумирането на прясно приготвен ориз.

Може би вече сте любопитни да разберете къде се крие причината за тези наистина впечатляващи резултати. Ето какъв е отговорът на изследователите – въглехидратите в ориза, картофите, пастата, хляба и т.н съдържат 20% амилоза и 80% амилопектин. Глюкозата от амилопектинът се абсорбира много по-бързо от глюкозата от амилозата.

Молекули на амилопектина и амилозата

Молекули на амилопектина и амилозата

При готвенето на въглехидратите, хидрогените атоми на глюкозните молекули на амилопектина и амилозата се свързват в химични съединения, което затруднява значително тяхното усвояване от организма. В студено или претоплено състояние обаче въглехидратните храни подържат тези молекули отделни.

И още – в студените въглехидратни храни смилаемото нишесте, което е с доста висока калорийна стойност, се превръща в устойчиво или резистентно нишесте. Резистентното нишесте е изключително подходящо за хората, които желаят да свалят излишните килограми, без да подлагат тялото си на въглехидратен дефицит и естествено за всички, които се стремят към по-здравословен начин на живот. Повече информация по темата за смилаемото и резистентното нишесте можете да получите от нашата статия „Супер-палачинките“, с които изграждаме мускулна маса и изгаряме излишните мазнини.

 

Източник:  Food and Nutrition Sciences

zh_CN
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.