0 Items
(+359) 877750542 info@xenobg.com

Продължителността на живота се удължава, ако тялото произвежда повече анаболни и по-малко катаболни хормони. Учени от Харвардския медицински университет стигнали до това заключение, след като провели молекулярно-епидемиологично изследване върху 925 мъже и жени на 54-година възраст.

Изследване
За проучване на стареенето изследователите използвали данни, събрани в тайванска социалната среда и биомаркери. За този проект те измерили концентрацията на хормоните, IGF-1, DHEA и кортизол и възпалителен протеин интерлевкин-6 в кръвта на 925 тайванци. Била отчетена и дължината на теломерите в ДНК на белите им кръвни клетки.
Колкото по-къси са теломерите, толкова по-кратко ще живеете.
Резултати
Колкото по-малко IGF-1 и DHEA имали в кръвта, толковова по-къси били теломерите на участниците в експеримента. Тези отношения все пак не са статистически значими.
Колкото повече кортизол имало в тялото, толкова по-къси били теломерите. Кортизолът се отделя в големи количества в човешкото тяло при физически и психически стрес и има катаболен ефект. Но и тези отношения не са статистически значими.
След това изследователите разгледали връзката между анаболните хормони [IGF-1 и DHEA] и катаболния кортизол [A / C обобщен дисбаланс]. Връзката между това съотношение и дължината на теломерите е статистически значима.

Ако тялото ви произвежда повече анаболни хормони , ще живеете по-дълго

Друга важна връзка е тази между интеркулин-6 (ИЛ-6) – възпалителен протеин, който се отделя в големи количества при претренирване или психически стрес , и дължината на теломерите. Колкто повече ИЛ-6 субектите синтезират, толкова по-къси са техните теломери. Впрочем, вече е било известно, че увеличеният синтез на възпалителни протеини, такива като ИЛ-6 и TNF-алфа, намалява дължината на теломерите.

Заключение

В заключение на това изследване, базирано на наблюдения над възрастни тайванци, открихме, че вискоките нива на ИЛ-6 се асоциират с по-къси теломери и че по-високи А/Ц дисбаланс измервания се асоциират с по-голяма възможност да има къси теломери, пишат изследователите. Според тях усилията за подобряване на анаболните и катаболните биохимични нива в клинични условия могат да допринесат за нашата способност да откриваме неблагоприятните здравни условия, свързани с дължината на теломерите и механизмите за намаляване и лечение на последиците, свързани с тези условия.

Източник: Biodemography Soc Biol. 2014;60(2):174-84.

en_GB
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.