fbpx

Младежите на 18 – 19-годишна възраст изграждат мускулна сила в залата малко по-бързо, отколкото по-възрастните мъже и жени. Разликата е статистически значима, но все пак е толкова малка, че едва ли се забелязва. Изследователи от Университета на Централна Флорида стигнали до това заключение, което публикували в списанието Strength & Conditioning Research.

Тяхното проучване е най-голямото, свързано с възрастта и ефективността на силовите тренировки, публикувано някога. Учените изследвали над 600 мъже и жени на възраст между 18 и 39 години. Според някои изследвания, хора , които не тренират, са най-силни на 40-годишна възраст. Те запазват тази сила между 40 и 50 г. и след това започват да я губят. Според други учени спадът в мускулната сила при нетренирани мускули започва след 30-годишнината на човек. Много малко изследвания са правени върху възрастта и силовите тренировки, въпреки че е известно, че хората над 60 години откликват по-слабо на силови тренировки, отколкото младите.

Изследователите са искали да разберат повече за това как възрастта влияе на ефективността на тренировките. Затова накарали участници в експеримента да тренират ръцете си в период от 12 седмици. Хората ходели във фитнес зала два пъти седмично, където правели упражнения за ръце: скототво  сгъване с щанга или дъмбел, трицепсово разгъване с дъмбел над глава, концентрирано бицепсово сгъване, кик-бек за трицепс с дъмбел и бицепсово сгъване с щанга. Те правели по 3 серии от всяко упражнение, като почивали по 2 минути между сериите.

Тежестите постепенно се повишавали . От първата до четвъртата седмица се тренирало с тежести при максимум 12 повторения; от петата до осмата с тежестите можело да се правят по 8 повторения; а в последните 9-та– 12-та седмица тежестите били за максимум 6 повторения.
В началото на експеримента почти нямало разлика между рамерите на бицепсите на обектите, въпреки че бицепсите на по-възрастните били малко по-големи.

40as18-1

До края на 12-тата седмица бицепсите на всички изследвани хора станали по-големи и по-силни. Колкото по-млади били обектите , толкова по-голямо било увеличаването на силата [1RM].

40as18-2

За всички останали аспекти ефектът от силовите тренировки бил почти еднакъв при всички възрастови групи. За пример учените определят ефекта върху изомеричното максимално доброволно свиване, което е другата страна от мускулната сила. Те открили, че в това отношение при всички възрастови групи имало еднакъв напредък. И понеже той е малък, хората над 30 не трябва да спират с тренировките, подчертават учените в своето проучване. Размерът на този ефект е много малък в сравнение с трайната способност на скелетната мускулатура да се адаптира към устойчивост, пишат те. Размерът и мускулната сила в резултат на силови тренировки не се влияе от възрастта, независимо за кой момент от четвъртото десетилетие на човешкия живот става дума.

 

Източник:  J Strength Cond Res. 2009