До скоро никой не беше чувал за ксеноандрогените. Малките шишенца с имена напомнящи тези на анаболните стероиди започнаха да се появяват през 2011 и повечето от нас си мислиха, че са забранени стероиди. Когато стана ясно, че тези субстанции са всъщност модифицирани токофероли, легално категоризирани като хранителни добавки, нямахме друг избор освен да оставим атлетите да ги използват даже пет минути преди важни състезания. Две години и половина изминаха от тогава и научихме много за действието и страничните ефекти на тези субстанции, понякога наричани ксенохормони.
Какво представляват ксеноандрогените?
Всяко вещество, което не е андрогенен хормон, но действието му е подобно, може да бъде наречено ксеноандроген. В този случай имаме работа с много сложни и на молекулярно ниво. Подобни манипулации могат да променят афинитета на молекулите към различни рецептори в тялото.
Първоначалните изследвания сочат, че ксеноандрогените, използвани като стимуланти, могат да се свържат с важните рецептори: андрогенните рецептори, рецепторите на катехоламина, естрогенните рецептори. Някои ефекти са задействани от активацията на тези рецептори, други-от заемането на тези рецептори, без да ги активират (което блокира специфични процеси).
Как работят ксеноадрогените?
Има две особености, които са характерни за модифицираните токофероли и никотинамид, които различават тези вещества от тестостерона и неговите деривати, анаболно-андрогенните стероиди.
Ксеноандрогените имат значително по-дълъг полуживот. В случая с ААС, естерификацията удължава ефекта(и съответно вероятността от положителна проба), но ксеноандрогенните молекули показват дълъг полуживот от няколко месеца, дори и без естерификация.
Ксеноандрогените са по-меки препарати. Освен това, тяхното действие не е незабавно. Първата фаза до пълно насищане може да трае няколко седмици. Когато тялото е наситено, действията и страничните ефекти започват да се проявяват.
Мнозина атлети сравняват ефекта на ксеноандрогените с креатина: зареждаща фаза е нужна в началото и изчистване след края на курса. Това е и основната разлика с ААС.
Ефекти и странични действия на ксеноандрогените
Изглежда, че някои токоферолови и никотинамидови модификации показват сходно действие с това на ААС, включително увеличаване на протеиновия синтез в мускулните влакна, намаляване на катаболните процеси (най-вероятно чрез заемането на катехоламиновите рецептори) и увеличаване на протеиновия синтез в съединителната тъкан.
Някои ксеноандрогени вероятно предизвикват известна водна задръжка и появата на акне. Не е ясно дали ксеноандрогените подтискат собственото производство на тестостерон. Подобно нещо не е наблюдавано до сега, но изследванията са правени само върху професионални атлети със строг режим и познания за правилния прием (т.нар. „цикли”). Трябва да се има предвид, че ксеноандрогените са познати от твърде кратко време и е невъзможно да се установят всички странични ефекти върху клетките и хормоналния баланс. Възможни негативни промени в холестерола са основен проблем за медицинските лица, въпреки че досега не са наблюдавани.
Етически проблем
Отвъд медицинските проблеми съществуват и етични. Основната причина за налагането на забрана на определен продукт е нечестното предимство, което той дава на атлета. Привържениците на токоферолните и никотинамидовите модификации изтъкват, че има и други препарати, като креатин, които също дават положителен ефект върху мускулния растеж, но са считани за хранителна добавка.
Въпреки това, съществува дълбока разлика между креатин, протеин и подобни добавки от една страна и ксеноандрогените от друга. Първата група присъства естествено в нашата храна, докато в природата не можем да открием модифицираните версии на токоферол. Молекулните манипулации дават важна разлика в структурата на оригиналното вещество. В случая, основният проблем е, че ксеноандрогените не са класифицирани като отделен клас препарати. Макар и продавани легално като токоферол и никотинамид, факт е, че оригиналните вещества никога не биха дали подобен резултат върху атлета.
Трябва да се отбележи, че тъй като ксеноандрогените не са забранени, няма създаден допинг тест за тях. В бъдеще се очаква всички те да бъдат класифицирани и изследвани внимателно, включително и от Международната антидопингова асоциация.