Мъжете с по-високо съдържание на магнезий в кръвта вероятно имат по-високо ниво на свободен тестостерон в тялото. Химици, анализатори на процесите, стигнали до това заключение в статия, публикувана в списание за фармацевтичен и биомедицински анализ (Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis )
Около 2 % от тестостерона в човешкото тяло е активен: не е прикрепен към свързващи протеини, които пречат на тестостеронa да взаимодейства с неговия рецептор. 40 % от тестостерона в организма е свързан с албумин – протеин, който може да се освободи от хормона. Свободният тестостерон и тестостеронът, който е прикрепен към албумин, са бионаличен тестостерон.
Около 60 % от тестостерона в организма е приложен към половия хормон, свързващ глобулин (SHBG), които можете да видите на илюстрацията тук от Wikipedia. Андрогените, свързани с SHBG, губят своя анаболен ефект, но вероятно запазват своя андрогенен ефект. В простатата например има SHBG рецептори и те изпращат сигнали за грешки до клетките на простатата, ако се прикрепват към SHBG с андрогени, свързани към него. Андрогенните стероидни хормони, включени чрез SHBG, следователно имат нежелани реакции, но не и желани ефекти.
Когато мъжете остаряват, SHBG измита все повече и повече тестостерон. Това е защото по-възрастните мъже приемат по-малко протеин. Ниската консумация на протеин повишава концентрацията на SHBG в кръвта. А по-високият прием на протеин дава резултат в повече албумин, увеличава количеството на бионаличния тестостерон. В рамките на ограниченията, разбира се.
Изследователи, свързани с университета Франш-Конте (Université de Franche-Comté), са извлекли SHBG от кръвта на млади мъже и са изложили протеина на магнезиеви йони. След това те измерили колко бързо тестостеронът сам се прикрепва с SHBG към повишените концентрации на магнезий. Колкото по-висока е концентрацията на магнезий, толкова по-слабо е привличането.
Въпреки че учените все още не са разгледали проблема дали повечето магнезий води до по-свободен тестостерон при хората, те вярват, че техните заключения са значими на физиологично ниво. Обяснението им е следното:
„Резултатите, представени тук, са за да докажат, че Mg2 + медиираната вариация на асоциацията тестостерон – SHBG, предполага, че увеличаването на концентрацията на Mg2 + вътре в обхвата на биологична концентрация (0.75mm-1,0 mM) може да доведе до засилване на бионаличения тестостерон“ написали учените.
Преди 15 години изследвали ефекта на изключително високи (и биологично невероятни) концентрации на магнезий. Това довело до лек спад в нивото на тестостерона.
Учени обявиха, че скоро ще публикуват свои констатации относно въздействието на растителните вещества върху свързването на тестостерона с SHBG.
Магнезий в храните се намира в растителните продукти. Добри източници, богати на фибри, са зърнените закуски, спанакът, ядките.
Източник: Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, doi:10.1016/j.jpba.2008.10.041