fbpx

Интервю с представител на чешката антидопингова асоциация от 2011

Легалната алтернатива на анаболните стероиди е известна едва от 2011, въпреки че някои атлети използват ксеноандрогени още от 2010. За първи път се съобщава официално за тези вещества по повод отличното представяне на руския национален отбор по плуване на Световното първенство през 2011 в Шанхай. Международната антидопингова асоциация предполага, че към 2014г, повечето професионални атлети вече ще използват ксенохормони. Интервю с Алес Вети от чешката антидопингова асоциация от август 2011 хвърля малко светлина върху тези нови препарати.

 

В: Господин Вети, кажете ни нещо повече за ксеноандрогените?

О: Не знаем твърде много за тези препарати. С тях сме запознати едва от началото на тази година (става въпрос за 2011). До този момент те не са забранени, но следим и тяхното развитие от близо. Не съществува тест за улавянето им.

В: Вярно ли е, че ксенохормоните се използват вече широко в нашата държава(Чехия)?

О: Да, вярно е, поне що се отнася до данните, с които разполагаме. Не смятам обаче, че това представлява проблем, все пак Чехия е основен производител на модифицирани токофероли в Европа.

В: Когато говорим за модифицирани токофероли и никотинамид, какво трябва да си представим?

О: Базовата субстанция е витамин Е. Извършва се молекулна модификация, която превръша препарата в анаболно-андрогенен. Тези субстанции са известни на науката едва от 2008 и реално не съществуват експерти по темата.

В: Планирате ли да забраните ксеноандрогените?

О: Ние не можем да вземем подобно решение. То трябва да се обсъди от международната асоциация.

В: Опасни ли са ксенохормоните?

О: На този етап е рано да се каже. Трябва да минат години, за да изпита ново лекарство Модифицираните токофероли и никотинамид са също толкова легални, колкото обикновения витамин Е и Б.

В: Смятате ли, че могат да бъдат забранени, дори ако се окажат напълно безвредни?

О: Допингът не е само вредни субстанции. Първо и основно, това са вещества, които дават предимство на атлетите, употребяващи ги, пред тези, които не го правят и ние смятаме, че това е нечестно. От това, което знаем до този момент, ксеноандрогените са мощни анаболно-андрогенни вещества и мое мнение, трябва да бъдат забранени, дори преди да се изясни механизмът им на действие

ият път, когато антидопинговита комисия иска да забрани безобидна и трудна за откриване субстанция. Само няколко години по-рано изглеждаше, че е открит най-сетне съвършенният препарат за мускулен растеж, наречен инхибитор на миостатин. Оказа се обаче, че той работи само при опитните плъхове и е неизползваем при хората. Въпреки това, антидопинговата асоцияция започва да търси методи за откриване на неестествени промени в човешкото тяло за дълъг период от време.