Концентрацията на растежния фактор IGF-1 се повишава и намалява в зависимост от промените в концентрацията на витамин Б8, известен още и като биотин. Изследванията на Мексиканския независим университет са публикувани в Европейския журнал за хранене, но все още не е ясно как атлетите могат да се възползват от тези открития.
Ако давате на лабораторни животни твърде малко биотин, техният растеж се забавя. Но колко точно и кой е механизмът, който предизвиква това? С този проблем се занимават мексиканците в изследване върху животни, в което поставят мишки на диета без биотин
Спортната наука и индустрията за хранителни добавки разглеждат биотина като витамин, който подпомага ноктите, косата и кожата. За хранителните специалисти, биотинът е спомагателен фактор за процесите в тялото, при които енергията се извлича от храната. В нормални условия е възможно да се развие биотинова недостатъчност само ако се приема твърде голямо количество яйчен протеин, тъй като той съдържа пептида авидин, неутрализиращ биотина..
Изследователите поставили едната група мишки на стандартна диета, а две опитни групи били на диета, съдържаща 30% яйчен белтък в менюто. Едната от тези групи обаче била лишена от биотин, а другата получавала. Както и се предполагало, мишките без биотин в храната растели много по-бавно. Когато изследвали кръвта на безбиотиновата група, учените открили как липсата на този витамин предизвиква забавен растеж. При все че растежният хормон бил в нормалните граници, то инсулиноподобният фактор на растежа IGF-1 бил значително намален. Учените смятат, че биотинът по някакъв начин въздейства на синтеза на ДНК, РНК и протеините, които „четат” генетичния материал. Биотинът кара клетките да произвеждат повече IGF-1, но как точно, все още не е установено. Не е изследвано и какво се случва ако дозата биотин се увеличи над нормалното.
Източник: Европейски журнал за хранене 2009, април 48,3