Настоящите указания за здравословно хранене на американците препоръчват да се консумира по-малко от 2,300mg натрий на ден и по-малко от 1,500mg за хора с високо кръвно налягане.(1) Световната здравна организация препоръчва да консумираме по-малко от 2,000 mg на ден(2), а според Американската сърдечна асоциация идеалният лимит е не повече от 1,500 mg натрий на ден за повечето възрастни хора.(3)
Целта на тези препоръки е редуцирането на случаите на хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Те обаче са в противоречие на множество изследвания, които показват че настоящите препоръки за прием на натрий са между 2 и 4 пъти по-ниски количества от тези, които са идеални за нашето сърдечно-съдово здраве и здравето ни по принцип.
Приемът на натрий от 4,000-6,000 mg на ден се свързва с по-нисък риск от смърт от сърдечно-съдови заболявания и хоспитализация за конгестивна сърдечна недостатъчност(4), докато консумацията на 2,300mg до 3,600 mg на ден се свързва с повишен риск от смъртност от сърдечно-съдови заболявания.(5) (6)
Натрият – (почти) перфектната изкупителна жертва
Ако оставим абсурдните напътствия настрана, натрият е изключително важен минерал, който е погрешно смятан за причиняващ хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Това твърдение се дължи най-вече на факта, че натрия има способностите да привлича вода. Когато консумираме натрий, неговото количество в кръвта се покачва, което води до повишаване на обема на кръвта, защото натрия привлича вода.
Кръвното налягане е функция на обема на кръвта в циркулация и свиването или отпускането на кръвоносните съдове. Когато кръвният обем се увеличи или кръвоносните съдове се свият, кръвното налягане се повишава, както и обратното.
Така че се предполага, че консумацията на натрий повишава кръвното налягане чрез повишаване на обема на кръвта. От там нататък се смята, че това високо кръвно налягане води до сърдечно-съдово заболяване. По същата линия на разсъждение, натрият се смята за причина за повишаването на подуването и отока, заради способностите му да задържа вода.
Още интересна информация за солта прочети ТУК
Но, както модела „калории-вътре срещу калории-вън“ при редукцията на мазнини, тези идеи са базирани на прекомерно опростените модели за човешкия организъм, които игнорират факта, че ние се адаптираме към заобикалящата ни среда.
Когато е повишен обемът на кръвта заради увеличаване консумацията на сол, телата ни се адаптират чрез повишаване на количествата натрий, което те изхвърлят и отпускане на кръвоносните съдове. Това ни позволява да поддържаме относително стабилно кръвно налягане и също така оптимален кръвен приток, минерален баланс и продукция на енергия. По-лесно е да се обясни какво се случва, когато не консумираме достатъчно натрий.
Какво се случва, когато не консумираме достатъчно сол?
Обратно на популярните вярвания, ниският прием на сол всъщност допринася за лошо сърдечно-съдово здраве и подуването и отока.
Когато редуцираме приема на сол, количеството натрий в кръвта се понижава, което причинява незабавна редукция на обема на кръвта и кръвното налягане. Ето защо се вярва, че по-малкото приемане на сол води до понижаване на кръвното налягане.
Поддържането на адекватно кръвно налягане е много важно за транспортирането на хранителни вещества и остатъчни продукти в организма. Това значи, че когато кръвното ни налягане е остро понижено се активират системите ни за отговор в състояние на стрес. (7)В тези случаи се свиват кръвоносните съдове и се секретира стресовият хормон алдостерон, който намалява количеството на натрий, което се изхвърля от бъбреците. Това води до поддържането на по-високи нива на натрий и вода в кръвта.(8) Този процес поддържа обема на кръвта и кръвното налягане на нивата, необходими за осъществяване на транспорт на хранителни вещества и остатъчни продукти в организма.
Но докато този балансиращ процес ни позволява поддържането на обема на кръвта и кръвното налягане в краткосрочен план, организмът плаща цена за осъществяването му. Натрият, който нормално изхвърляме от бъбреците се замества от калий и магнезий.(9) Това означава, че редуцирайки консумацията на сол, ние губим по-големи количества калий и магнезий.
Както други адаптивни процеси, това не е проблем при остри състояния. Но продължавайки хронично да приемаме малки количества сол, загубата на калий и магнезий може да допринесе за повишаване на кръвното налягане и за инхибиране на способностите на тялото да произвеждат енергия.
Натрий, подуване и продукция на енергия
Калият и магнезият се балансират с натрий в клетъчната среда. Калият и магнезият се съдържат вътре в клетките, докато натрият остава извън тях. Така водата също се задържа извън клетките (заедно с натрия), което е важно условие за да бъде клетката здрава.
Когато губим калий и магнезий заради ниския прием на натрий, в клетките намалява тяхното количество. Така, в клетката навлиза повече натрий, който пренася и вода със себе си, в резултат на което тя се раздува.(10) Повишаването на секрецията на алдостерон заради недостатъчен прием на натрий допринася за отока на клетката.(11, 12, 13)
Отокът е истински проблем – клетка в такова състояние не може правилно да произвежда или оползотворява енергия. (14)Това не само е катастрофално за метаболизма, който е в основата на нашето здраве. По този начин се провокират сърдечно-съдовите проблеми.
Когато клетките в кръвоносните съдове се подуят заради понижените количества от калий и магнезий, се намаляват възможностите им да се отпускат, което води до свиването им ( като отекъл мускул след тренировка).(15, 16, 17) Това помага да се уравновеси намаления кръвен обем, причинен от по-малкия прием на сол, но също така ограничава кръвния поток през цялото тяло – подтиква към развиването на сърдечно-съдови заболявания.
С други думи, когато ядем по-малко сол, кръвното ни налягане се поддържа чрез нашите стресови системи. Когато това обаче се случва за по-дълъг период от време, губим ценни количества калий и магнезий, водещо до оток на клетките, който инхибира продукцията на енергия и потенциира сърдечно-съдовите заболявания.
Колко сол трябва да приемаме?
Приемането на минимални количества сол повишава стреса, редуцира метаболизма и води до сърдечно-съдови заболявания в дългосрочен план.(7, 18, 19)
От друга страна, консумацията на достатъчно сол позволява оптималното производство на енергия, адекватен обем на кръвта, редуцира отока и подуването и спасява калия и магнезия. Това подобрява метаболитната, сърдечно-съдовата и всички останали функции в организма.
Така че… трябва ли да приемаме сол колкото ни се иска?
Да! Нашето чувство за вкус е създадено да диктува приема на хранителни вещества. Когато не приемаме достатъчно натрий, имаме по-силно желание да ядем солени храни, както и обратното.(20) И така, просто може да се вслушаме в това, от което нашето тяло има нужда. По този начин можем да определим количествата сол, които да консумираме!
С други думи, сол на вкус!
Ако се притеснявате за кръвното си налягане, тогава трябва да се уверите, че приемате достатъчно калий и магнезий. Редуцирането на приема на натрий може да понижи кръвното налягане, но не само от намаляване количествата на сол зависи сърдечно-съдовото здраве.
Виж продуктите за здраве и дълголетие базирани на теориите на Др. Рей Пийт
референции:
- Ahmad, Faraz, and Holly H McPeak. “Using the 2015-2020 Dietary Guidelines for Americans to Help Improve the Diet of Older Individuals.” gov, Office of Disease Prevention and Health Promotion, 27 May 2016, www.health.gov/news/blog/2016/05/using-the-2015-2020-dietary-guidelines-for-americans-to-help-improve-the-diet-of-older-individuals/.
- “WHO Issues New Guidance on Dietary Salt and Potassium.” WHO, World Health Organization, 13 Jan. 2013, who.int/mediacentre/news/notes/2013/salt_potassium_20130131/en/.
- “Shaking the Salt Habit to Lower High Blood Pressure.” American Heart Association, 13 Nov. 2017, heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/MakeChangesThatMatter/Shaking-the-Salt-Habit-to-Lower-High-Blood-Pressure_UCM_303241_Article.jsp#.WlgTuKinE2w.
- O’Donnell, Martin J, et al. “Urinary Sodium and Potassium Excretion and Risk of Cardiovascular Events.” JAMA, Nov. 2011, doi:10.1001/jama.2011.1729.
- Cohen, HW, et al. “Sodium Intake and Mortality in the NHANES II Follow-up Study.” The American Journal of Medicine, vol. 119, no. 3, Mar. 2006, pp. e7–e14., doi:10.1016/j.amjmed.2005.10.042.
- Stolarz-Skrzypek, K., et al. “Fatal And Nonfatal Outcomes, Incidence Of Hypertension, And Blood Pressure Changes In Relation To Urinary Sodium Excretion.” JAMA, vol. 305, no. 17, May 2011, pp. 1777–1785., doi:10.1001/jama.2011.574.
- Graudal, Niels A., et al. “Effects of Sodium Restriction on Blood Pressure, Renin, Aldosterone, Catecholamines, Cholesterols, and Triglyceride: A Meta-Analysis.” JAMA, vol. 279, no. 17, 6 May 1998, pp. 1383–1391., doi:10.1001/jama.279.17.1383.
- Arai, Keiko, and Chrousos, George P. “Aldosterone Deficiency and Resistance.” Updated 11 May 2016. In Endotext: De Groot LJ, Chrousos G, Dungan K, et al., editors. South Dartmouth (MA): MDText.com, Inc. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279079/.
- Horton, Richard, and Edward G. Biglieri. “Effect of Aldosterone on the Metabolism of Magnesium.” The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, vol. 22, no. 12, Dec. 1962, pp. 1187–1192., doi:10.1210/jcem-22-12-1187.
- Bilbrey, G. L., et al. “Skeletal muscle resting membrane potential in potassium deficiency.” The Journal of clinical investigation, 52, no. 12, 1973, pp. 3011–18. doi:10.1172/JCI107499.
- Peat, Ray. Water: Swelling, Tension, Pain, Fatigue, Aging. Retrieved from raypeat.com/articles/articles/water.shtml.
- Dyckner, T., and P. O. Wester. “Effect of magnesium on blood pressure.” BMJ, 286, no. 6381, 1983, pp. 1847–49. doi:10.1136/bmj.286.6381.1847.
- Haddy, F. J. “Potassium effects on contraction in arterial smooth muscle mediated by Na+, K+-ATPase.” Federation proceedings, 42, no. 2, 1983, pp. 239–45.
- Leaf, A. “Cell Swelling: A Factor in Ischemic Tissue Injury.” Circulation, 48, no. 3, 1973, pp. 455–58. doi:10.1161/01.CIR.48.3.455.
- Mihailidou, Anastasia S., and John W. Funder. “Nongenomic effects of mineralocorticoid receptor activation in the cardiovascular system.” Steroids, 70, 5-7, 2005, pp. 347–51. doi:10.1016/j.steroids.2005.02.004.
- Krishna, G G. “Effect of Potassium Intake on Blood Pressure.” Journal of the American Society of Nephrology, vol. 1, no. 1, July 1990, pp. 43–52.
- Oberleithner, H., et al. “Endothelial cell swelling by aldosterone.” The Journal of membrane biology, 196, no. 3, 2003, pp. 163–72. doi:10.1007/s00239-003-0635-6.
- Peat, Ray. Salt, Energy, Metabolic Rate, and Longevity. Retrieved from raypeat.com/articles/articles/salt.shtml.
- Coelho, Michella, et al. “High- or Low-Salt Diet from Weaning to Adulthood: Effect on Body Weight, Food Intake and Energy Balance in Rats.” Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases, vol. 16, no. 2, Mar. 2006, pp. 148–155., doi:10.1016/j.numecd.2005.09.001.
- Lindemann, Bernd. “Sodium Taste.” Current Opinion in Nephrology and Hypertension, vol. 6, no. 5, Sept. 1997, pp. 425–429., doi:10.1097/00041552-199709000-00003.